Xبستن پنجره

Ads
Ads

اخرین اخبار فرهنگی،اقتصادی،سیاسی،ورزشی،جامعه،فرهنگ و هنر

جنجال اعتراض به عدم پخش مصاحبه فردوسی‌پور با ظریف

جنجال اعتراض به عدم پخش مصاحبه فردوسی‌پور با ظریف

اعتراض به عدم پخش مصاحبه فردوسی‌پور با ظریف

اعتراض به عدم پخش مصاحبه فردوسی پور با ظریف

پشت پرده عدم پخش مصاحبه فردوسی‌پور با ظریف
اعتراض به عدم پخش مصاحبه ظریف از 90

واکنش وزارت خارجه به عدم پخش مصاحبه عادل فردوسی‌پور با ظریف

اعتراض به عدم پخش مصاحبه فردوسی پور با ظریف

خبرگزاری ایرنا: سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام صدا و سیمای جمهوری اسلامی در ممانعت از پخش مصاحبه مجری برنامه ورزشی 90 با وزیر امور خارجه را غیرمسئولانه خواند و خواستار پاسخگویی مسولان سیما به افکار عمومی ملت ایران بابت این اقدام شد.

درحالیکه از روز پنج شنبه گذشته وب سایت برنامه نود خبر و تصویر مصاحبه عادل فردوسی پور با محمد جواد ظریف با موضوع دیپلماسی ورزشی را منتشر کرد و قرار بود این مصاحبه دوشنبه شب به مناسبت شب یلدا در برنامه 90 پخش شود، این مصاحبه که بینندگان فراوانی منتظر دیدن آن بودند،پخش نشد.

مجری برنامه ورزشی 90 در ابتدای این برنامه که دوشنبه شب ساعت 23:30 از شبکه سه سیما پخش آن آغاز شد،گفت: 'امشب قرار بود مصاحبه ما با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پخش شود که مسئولان سازمان صلاح ندیدند امشب این مصاحبه پخش بشه و یک عذرخواهی به شما بدهکاریم. از آقای ظریف تشکر و همچنین عذرخواهی می کنیم و انشاالله در اولین فرصت بستری فراهم بشه تا این گفتگو پخش بشه. مسئولان شبکه صلاح ندیدند مصاحبه ورزشی ما با وزیر خارجه پخش شود'.

'حسین جابر انصاری' سخنگوی وزارت امور خارجه که در اولین دیدار رسانه ای خود روز سه شنبه در ایرنا حضور یافته بود، در پاسخ به سوال خبرنگار ورزشی ایرنا درخصوص پخش نشدن مصاحبه فردوسی پور با ظریف با بیان اینکه جزییات این موضوع ارتباطی به وزارت امور خارجه ندارد، گفت: آنچه به ما مربوط است اینکه ماهها مسوولان این برنامه تلویزیونی تلاش، پیگیری و سماجت کردند، پی در پی زنگ زدند، آمدند و رفتند تا بتوانند این مصاحبه را انجام دهند .

جابر انصاری خاطرنشان کرد: هیچگاه یک تهیه کننده و یا یک مجری تلویزیونی برای انجام چنین مصاحبه ای با یک وزیر مهم دولت،خودش اقدام نمی کند،منطق کار این است که قبلا هماهنگی را در مجموعه کاری خود انجام می دهند و بعد این همه پیگیری و سماجت می کنند، این ها را نمی توان فردی تفسیر کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: بنابر این، از دید ما صدا و سیمای جمهوری اسلامی یا در واقع سیمای جمهوری اسلامی بوده که برای انجام این مصاحبه در چند ماه گذشته اصرار و پیگیری پی در پی کرده است .

جابر انصاری با بیان اینکه،دکتر ظریف تمایلی به انجام این مصاحبه نداشتند،گفت: اصرارها و پیگیری های پی در پی دوستان سیما و تهیه کنندگان این برنامه ورزشی باعث شد که وزیر امور خارجه با انجام این گفت و گو موافقت کند و در نهایت مصاحبه انجام شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: صدا و سیما بخاطر این برخورد غیر مسئولانه باید پاسخگوی افکار عمومی ملت ایران باشد و به سوالات و ابهامات موجود در این زمینه پاسخ دهد.
---------------------------------------------------
«رضا رضایی» رئیس دفتر علی اصغر پورمحمدی معاون سیما در پست جدید خود در اینستاگرام نوشته است:

دیپلماسی فوتبالی فشار در 90

جو پدید آمده بعد از پخش نشدن مصاحبه وزیر محترم امور خارجه در برنامه 90، تمام فشارها را بر علیه فردوسی‌پور نشان می‌دهد.
- اینکه صدا و سیما فشار آورده که پخش نشود.
- سایتی مدعی شده وزیر خارجه پیامک زده که تحت فشاری، پخش نشدنش مهم نیست، بی‌جهت درگیر نشو
- سخنگوی وزارت خارجه بیان می‌کند که صدا و سیما باید پاسخگو باشد
- روزنامه‌ای مطلب می‌زند که سیاسی‌پور!
به عرض می‌رسانم، کار فردوسی‌پور برای استفاده از یک چهره محبوب در خصوص دیپلماسی ورزشی نه تنها ایراد ندارد که در شب پرمخاطب یلدا، کار پسندیده‌ای است.
- اینکه روزنامه‌ای بیاید و زودهنگام شاید بیش از موعد قضاوت کند هم اصلا درست نیست!!
- اینکه بگویند سیاسی‌ بود پخش نشد، بگویند فردوسی‌پور کاندیدای انتخابات است پخش نشد
- بگویند فشار آوردند به این به آن پخش نشد، بگویند رسانه دلواپس بود پخش نشد!
- همه غلط است از بیخ و بن !!
- فقط این را می‌دانم همه ما باید در چارچوب وظایف و اختیاراتمان کار کنیم، برای کارمان هماهنگی‌ها و مجوزهای مورد نیاز را بگیریم!
- بدانیم که فردوسی‌پور و 90 که از 23 مرداد 78 یعنی بیش از 16 سال حضور در رسانه ملی حاضر هستند، که اتفاقا ناشی از حمایت های بی حساب مدیران بوده و هست ، مدیون رسانه و مردم هستند،با آگاهی به توانایی های عادل فردوسی پور ، بدانیم که محبوبیت و شناخته شدن ، همت و کار رسانه است ، چرا دیگران این محبوبیت را ندارند؟!
- بدانیم که نباید رسانه را در شرایطی قرار دهیم که سوء استفاده برداشت شود!
- اینکه این آیتم چرا پخش نشد فقط یک دلیل دارد و بس!
- همه برنامه سازان باید منطبق با وظایف کار کنند و از موقعیت و محبوبیت خودمان سوء استفاده نکنیم!

به مدیریت رسانه کمک کنیم ! از وزیر محترم امور خارجه گرفته تا سخنگویش تا عادل فردوسی پور تا آن روزنامه محترم 

رضا رضایی
کارشناس ارتباطات
منبع: فارس

-----------------------------------------

سوالاتی که فردوسی‌پور از ظریف پرسیده بود چه بود؟

به گزارش سهیل سنقر، به نقل ازخبرگزاری دانشجو، هفته قبل وقتی سایت برنامه 90 تصاویر عادل فردوسی پور با محمد جواد ظریف را منتشر کرد ، دست اندرکاران برنامه فکر می کردند سورپرایزی ویژه برای شب یلدای 90 دارند. مصاحبه ای فوتبالی با وزیر امور خارجه. اما به هرحال مصاحبه یلدایی فردوسی پور با ظریف که قرار بود شب گذشته پخش شود انجام نشد تابرای عموم این سوال پیش بیاید که چه سوالاتی قرار بود ظریف پاسخ دهد که منجر به عدم پخش آن در یکی از پرمخاطب تربن برنامه های صداسیما شد؟
گفته می‌شود که سوالاتی درخصوص علایق فوتبالی ظریف ، کری های فوتبالی که با اعضای تیم مذاکره کننده دارند ، نقش فوتبال در دیپلماسی و... در این گفت وگو ردو بدل شده است.

----------------------------------------

انتقاد مطهری از عدم پخش مصاحبه فردوسی‌پور با ظریف


آفتاب : متن یادداشت نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

«دوشنبه شب یعنی شب یلدا شنیدم که برنامه نود تلویزیون می‌خواهد مصاحبه‌ای با آقای ظریف وزیر خارجه کشورمان درباره دیپلماسی ورزش پخش کند. مشتاق بودم که این مصاحبه را ببینم. ولی در آغاز این برنامه، آقای فردوسی‌پور اعلام کرد که به دلیل مخالفت مسئولان صدا و سیما این مصاحبه پخش نمی‌شود. برایم عجیب بود که چطور وزیر امور خارجه یک کشور نباید در یک برنامه ورزشی تلویزیونی درباره دیپلماسی ورزش صحبت کند. پیگیر موضوع شدم. گفتند چون قبلا خبر پخش این مصاحبه در بعضی سایت‌های خبری منتشر شده، عده‌ای مخالفت کرده‌اند و در روزنامه وطن امروز نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان در ضرورت عدم پخش این مصاحبه منتشر شده است. نامه را خواندم. از منطق نویسندگان این نامه بیشتر متأسف شدم. منطق این نامه این بود که چون آقای ظریف نماد یک جریان سیاسی است و برنامه نود بینندگان زیادی دارد پخش این مصاحبه در روند انتخابات آینده تأثیر خواهد گذاشت پس نباید پخش شود، که ضمنا توهین به شعور مخاطبان برنامه نود نیز هست، چون معتقد است مخاطبان این برنامه با دیدن یک مصاحبه گرایش سیاسی خود را تغییر می‌دهند. با خود فکر کردم که در این صورت وزرا و سایر مسئولان دولتی تا پایان انتخابات نباید در برنامه‌های پربیننده صدا و سیما شرکت کنند در حالی که کاندیدا هم نیستند. از آن طرف دیدم قبل از برنامه نود، آقای حداد عادل که کاندیدای انتخابات مجلس است، در وقت کافی درباره شب یلدا صحبت کرد و به شعرخوانی پرداخت. این یعنی سیاست یک بام و دو هوا و منطق دوگانه. اگر این کار اشکالی ندارد – که به نظر من چندان اشکالی هم ندارد – پس چرا جلو پخش مصاحبه آقای ظریف که کاندیدا هم نیست گرفته شد. واقعا باید به حال فضای سیاسی کشور و کینه‌های جاهلی موجود در آن گریست. از آقای سرافراز رئیس سازمان صدا و سیما می‌خواهم که به اصل آزادی بیان و اصل بی‌طرفی در اداره این سازمان توجه کافی داشته باشند و خصوصا اکنون که در آستانه نهم دی قرار داریم افراط‌های سالهای گذشته در این ایام تکرار نشود.»

-------------------------------------

چه کسی مانع پخش مصاحبه ظریف در برنامه 90 شد/انتشار پیامک ظریف به فردوسی پور
پس از آنکه شب گذشته، عادل فردوسی پور اعلام کرد «مصاحبه دکتر ظریف وزیر خارجه کشورمان با برنامه نود، به تشخیص مدیران صدا و سیما پخش نشده است» ، یک منبع مطلع جزئیاتی عجیب از این ماجرای توهین آمیز در اختیار «انتخاب» قرار داد که حکایت از بداخلاقی بی سابقه دلواپسان علیه ظریف و در عین حال ، واکنش اخلاقی وزیر خارجه دارد.


درخواست نود و خندوانه برای مصاحبه با ظریف

این منبع مطلع به خبرنگار «انتخاب» گفت: تقریباً از بعد از توافق هسته ای، عادل فردوسی پور و رامبد جوان پیگیر مصاحبه با آقای ظریف بودند و ایشان نیز همواره ، از این دو مجری تلویزیون تشکر کرده و از حضور در برنامه های «خندوانه» و «نود» عذرخواهی می کرد. اما عادل فردوسی پور با سماجتِ رسانه ای خود، هفته ای چند بار به صورت هفتگی از دفتر وزیر خارجه و شخص ظریف، پیگیر مصاحبه بود.

وی اضافه کرد: پس از عمل جراحی لثه ظریف، نهایتا هفته گذشته فرصت کوتاهی به دلیل تعویق سفر وزیر خارجه به نیویورک پیدا شد که ظریف در پاسخ به درخواست مجدد فردوسی پور ، با مصاحبه موافقت کرد.

پیش بینی ظریف از سروصداها در مورد مصاحبه با نود

این منبع آگاه با اشاره به پیش بینی های ظریف در مورد سروصداهای احتمالی حول این مصاحبه گفت: وزیر خارجه قبل از مصاحبه هم به آقای فردوسی پور گفتند که گروهی سروصدا خواهند کرد ولی ایشان همچنان به برقراری مصاحبه اصرار داشت.

پس از انتشار نامه یک روزنامه علیه مصاحبه ظریف و متعاقباً مخالفت صداوسیما با پخش مصاحبه ، حدود ساعت 6 و نیم ، به دکتر ظریف اطلاع دادند که «ریاست سازمان مانع پخش مصاحبه شده است» و سپس ، از ظریف خواستند اجازه دهد تا برای پخش مصاحبه ، تلاش شود اما او مخالفت کرده و خواسته است که هیچ اقدامی نکنند.

پیامک ظریف به فردوسی پور

این منبع آگاه در ادامه گفت و گو با خبرنگار «انتخاب» گفت: حدود ساعت 7 هم پیامکی از سوی ظریف به عادل فردوسی پور فرستاد شد ؛ با این محتوا که «شنیدم فشار آوردند، از طرف من هیچ نگران نباشید، پخش نشدن مصاحبه اصلا برای من مهم نیست. بی جهت درگیر نشوید»، فردوسی پور نیز در پاسخ پیامک کوتاهی زد و تشکر کرد.

نکته ی حیرت انگیز، از یک سو مخالفت عجیب تلویزیون با پخش این مصاحبه (با وجود پیگیری و سماجت چندین ماهه عادل فردوسی پور) و از سوی دیگر، سکوت و ملاحظه ی اخلاقی ظریف برای پایان جنجال و بی اخلاقی تلویزیون دارد که البته حملات سهمگین دلواپسان بالاخص صداوسیما، در ایام توافق هسته ای مسبوق به سابقه است و به نظر می رسد، پس از این نیز، تداوم خواهد داشت.

به گزارش «انتخاب» ؛ گرچه به نظر می رسد توجیه سرافراز و مشاورانش برای مخالفت با پخش مصاحبه ظریف، «مسائل انتخاباتی» باشد، اما می توان به ایشان و دیگر مسئولین حساس و مقید به قانونِ صداوسیما این خبر را یادآوری کرد که شب گذشته، دکتر حدادعادل کاندیدای مجلس شورای اسلامی نیز به بهانه «شب یلدا» و «فال حافظ» در شبکه سه حضور یافتند!

منبع:عصرایران

---------------------------------------------

واکنش مازیار ناظمی به ماجرای پخش نشدن گفت و گوی فردوسی پور با ظریف
مصاحبه دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با عادل فردوسی پور شب گذشته روی آنتن برنامه نود نرفت.خیلی ها دلایل زیادی آوردند و عدم پخش این مصاحبه ضبط شده را به رابطه سیاسیون،مانورهای سیاسی و تبلیغات در آستانه انتخابات ربط دارند.رابطه ورزش و سیاست دیگر آنقدر روشن است که نیازی به اثبات ندارد فقط کافی است به همین مسابقات المپیک در ادوار مختلف نگاهی بیاندازید.از 1936 برلین تا اوج آن در دوران جنگ سرد.نقد بعضی از دوستان به رفتار سیاسی برنامه نود به نظرم محل توجه است.من برنامه ساز صداو سیما هستم.صدها برنامه اتفاقا با همین رویکرد ساخته و پخش کرده ام نه الان بلکه کار از دولت نهم شروع شد. به عنوان مثال بنده مصاحبه ای داشتم با حسین الله کرم که در آن با صراحت هر چه تمامتر گفته بود پرسپولیسی است.او در دل همین مصاحبه گفت که بچه حزب الهی ها را به ورزش راه ندادند.الله کرم که چهره ای شاخص در سیاست است و خودش در دوران نوجوانی از بسکتبالیست های خوب دارالفنون بوده و بعدها هم در رشته های مختلف ورزشی فعالیت کرده یک گفت و گوی کاملا ورزشی را انجام داد.

یا مصاحبه ای که با علی مطهری درباره ورزش،ناکامی ایران در جام جهانی و مسائل مختلف از سازمان وقت تربیت بدنی انجام دادم.چهره ای سیاسی تر از علی مطهری؟او در آن گفت و گو محمد علی آبادی،سیاست های اشتباه و در کل فوتبال را به نقد کشید و اتفاقا انتقاد های زیادی از ورزش کرد.مطهری چهره ای است که در همان مصاحبه عنوان کرد با فرزندان خودش فوتبال بازی می کند.

حرف اینجاست که مصاحبه ظریف با نود و عادل فردوسی پور اولین مصاحبه سیاسیون با یک چهره شاخص ورزشی نبوده و بدون شک آخرین آن هم نخواهد بود.فردوسی پور از یک برند مطرح برای حذابیت برنامه اش در یک مناسبت خوب مثل شب یلدا استفاده کرد،کاری که هر شبکه ای به دنبال آن است.همه تهیه کنندگان و مجریان برای جذب مخاطب این کار را انجام می دهند.

در نگاه آخر هم مستند عرض می کنم که تمام مراودات ورزشی ما در خارج از ایران یک پایش به وزارت خارجه وصل است و رویکرد،دیپلماسی عمومی است.اینکه تیم ها به فلان کشور سفر کنند یا نه،مقامات در فلان کنفرانس حاضر باشند یا نه؟ همه به وزارت خارجه ارتباط دارد. به یاد بیاورید که اعزام فوتبال ایران به مسابقات دوستی در آمریکا،مخالفت اقای نژاد حسینیان نماینده وقت ایران در سازمان ملل و اصرار صفایی برای حضور تیم ایران نمونه بارزی از این اتصال است. اتفاقی که در نهایت با حمایت رئیس وقت افتاد و تیم راهی آن مسابقات شد.

منبع:خبرانلاین

--------------------------------------

به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، پیرو موضع‌گیری سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مصاحبه مجری برنامه ورزشی 90 با وزیر محترم امور خارجه، ذکر نکاتی برای اطلاع افکار عمومی ضروری است؛
1- گفت‌وگو و مصاحبه با رجل سیاسی، مذهبی و شخصیت‌های مختلف تابع میل و نظر شخصی تهیه‌کننده یا عوامل برنامه نمی‌باشد. درصورتی که شبکه‌ای قصد انجام مصاحبه با این‌ افراد را داشته باشد، مسئولان شبکه از مصاحبه‌شونده به طور رسمی دعوت بعمل می‌آورند تا مصاحبه انجام شود و این روالی است که در همه رسانه‌ها مرسوم است.
2- در موضوع مصاحبه مجری برنامه ورزشی نود با رئیس دستگاه دیپلماسی هیچ‌گونه درخواستی از سوی شبکه سه سیما برای انجام مصاحبه با جناب آقای دکتر ظریف ارسال نشده است و مجری برنامه شخصاً و بدون اطلاع و هماهنگی با شبکه به انجام این مصاحبه و اعلام خبر پخش آن مبادرت ورزیده است.
3- برنامه ورزشی نود که سال‌ها از عمر آن می‌گذرد، یک برنامه صرفاً ورزشی و آن هم در حوزه فوتبال است و تمام تلاش دست‌اندرکاران شبکه سه، ساماندهی برنامه برای پاسخگویی به مطالبات ورزشی مخاطبان در حوزه تخصصی فوتبال و تحلیل و بررسی این رشته ورزشی است.
4- درخصوص اینکه وزارت امور خارجه نامه رسمی از طرف مسئولان سازمان را برای انجام مصاحبه درخواست نکرده خود باید پاسخگو باشد، اما اینکه تهیه‌کننده بدون اطلاع و هماهنگی با مسئولان شبکه اقدام کرده است از سوی سازمان پیگیری می‌شود.

منبع:ورزش سه

اعتراض

برنامه نود

ظریف

عادل فردوسی پور

مصاحبه

واکنش

وزارت امورخارجه

۹۴/۱۰/۰۱
جدیدترین اخبار روز