Xبستن پنجره

Ads
Ads

اخرین اخبار فرهنگی،اقتصادی،سیاسی،ورزشی،جامعه،فرهنگ و هنر

گزارش هواشناسی کشور چهارشنبه و پنجشنبه 2 و 3 دی ماه 94

گزارش هواشناسی کشور چهارشنبه و پنجشنبه 2 و 3 دی ماه 94

گزارش هواشناسی کشور چهارشنبه و پنجشنبه 2 و 3 دی 94

وضعیت آب و هوای روز دوشنبه 30 اذر 94

پیش بینی هواشناسی  تهران اصفهان قم زنجان چهارشنبه و پنجشنبه 2 و 3 دی 94

آب و هوای همدان ساری کرمانشاه ابادان رشت و کل مناطق کشور ایران چهارشنبه و پنجشنبه 2 و 3 دی 94

گزارش هواشناسی کشور چهارشنبه و پنجشنبه 2 و 3 دی 94

بر اساس تحلیل آخرین داده‌های هواشناسی، طی امروز و فردا همچنان جوی آرامی در استان های واقع در نیمه شمالی کشور حاکم بوده که سبب تداوم پایداری هوا و افزایش آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی و پر جمعیت خواهد شد. 


وی با بیان اینکه امروز بارش‌های پراکنده و خفیف برف تا بعدازظهر در شمال شرق ادامه داشته و به تدریج بارش در این منطقه قطع می‌شود، اظهار کرد: از ظهر چهارشنبه سامانه بارشی فعالی از سمت جنوب غرب وارد کشور شده و به تدریج تا اواخر این روز سبب بارش باران و برف و در، برخی نقاط رعد و برق و وزش باد در استان‌های واقع در جنوب غرب، برخی نقاط جنوب، غرب، مرکز و دامنه‌های مرکزی زاگرس خواهد شد.مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی افزود: این سامانه در روز پنجشنبه علاوه بر نواحی ذکر شده در مناطق شرق و بخش‌هایی از جنوب شرق سبب بارش برف و باران و همچنین در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و شرقی سبب بارش پراکنده برف و باران می‌شود.

به گفته وظیفه، شدت بارش از اوایل شب چهارشنبه و طی روز پنجشنبه در استان‌های خوزستان، فارس، بوشهر، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان و جنوب اصفهان خواهد بود. از اواخر امشب تا ظهر چهارشنبه نیز وزش باد نسبتا شدید جنوبی در استان‌های گیلان و اردبیل و افزایش نسبی دما در استان‌های ساحلی خزر پیش بینی می‌شود.

وی افزود: از اوایل شب چهارشنبه و روز پنجشنبه با نفوذ جریانات شمالی، بارش پراکنده و کاهش نسبی دما در استان‌های ساحلی خزر رخ خواهد داد، همچنین خلیج فارس از اواخر چهارشنبه تا روز جمعه مواج پیش‌بینی می شود. لازم به ذکر است سامانه فوق تا روز شنبه در نیمه جنوبی کشور فعال خواهد بود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در مورد وضعیت هوای تهران طی روزهای آینده گفت: هوای تهران در روز چهارشنبه، کمی ابری، در پاره‌ای نقاط غبارآلود، در اواخر وقت افزایش ابر و در روز پنجشنبه، نیمه ابری تا ابری، همراه با غبار محلی، در بعضی ساعات بارش پراکنده با بیشینه و کمینه دمای 8 و 2 درجه سانتیگراد برای هر دو روز خواهد بود.


تحلیل داده ها وآخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی با نفوذ جبهه هوای پرفشار به نوار شمالی کشور و گذر موج تراز میانی جو، دراستان گیلان بارش پراکنده باران و دراستان های مازندران، گلستان بارش باران و درارتفاعات البرز مرکزی وشرقی، استان خراسان شمالی وشمال خراسان رضوی بارش برف پیش بینی می شود.

این موج امروز دربرخی مناطق شمال شرق کشور سبب بارش پراکنده و وزش باد شده و بتدریج از شمال شرق کشور خارج می گردد.

طی امروز و چهارشنبه با استقرار سامانه پرارتفاع، پایداری جو دردامنه های جنوبی البرز و بخش های مرکزی کشور موجب انباشت آلاینده های جوی درشهرهای صنعتی و پرجمعیت خواهد شد.
----------------
زنجان، ،کارشناس اداره کل هواشناسی استان زنجان گفت:روند کاهشی دما در استان زنجان تا ظهر فردا ادامه خواهد داشت.

سلطانی افزود:پیش بینی شده است دمای زنجان در سردترین ساعات امشب به منفی 15 درجه برسد.

وی گفت:از ظهر فردا دما به تدریج افزایش خواهد یافت
------------
همدان؛ درحالیکه دمای هوا در اغلب نقاط کشور افزایش داشته؛ همدانی روز سردی راپشت سرگذاشتند.

پیش بینی می شود هوای فردا درهمدان نیمه ابری همراه بامه صبحگاهی باشد.

درآخرهفته نیزباورودسامانه بارشی شاهدبارش برف وباران درهمدان خواهیم بود.
-----------
قم؛ هوای امروز استان قم صاف و گاهی همراه با وزش باد ملایم و غبار صبحگاهی است .

ترابیان کارشناس هواشناسی استان قم بیان کرد: در روز چهارشنبه هوای استان قم صاف، گاهی همراه با وزش باد ملایم و در اواخر وقت همراه با افزایش ابر خواهد بود.

وی افزود: در روز پنجشنبه هوای این استان نیمه ابری تا ابری و غبارآلود و گاهی همراه با وزش باد ملایم و بارش برف در ارتفاعات استان خواهد بود.

وی تصریح کرد: حداقل دمای هوای امروز منهای سه درجه و حداکثر دمای هوا۱۱درجه، حداقل دمای هوا در چهارشنبه منهای یک درجه و حداکثر۱۰درجه و حداقل دمای هوای پنجشنبه یک درجه و حداکثر هشت درجه خواهد بود.
--------
ساری، مدیر کل هواشناسی مازندران با اشاره به اینکه بر اساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی وضعیت جوی استان، آسمان امروز مازندران را صاف تا نیمه ابری بیان کرد و گفت: فردا نیز آسمان استان صاف تا قسمتی ابری همراه با افزایش نسبی دما پیش بینی می شود که از اواخر شب از سمت غرب استان به تدریج با افزایش ابر، وزش باد نسبتا شدید و رگبار و رعد و برق پراکنده را شاهد خواهیم بود.

نوربخش داداشی با اشاره به اینکه صبح روز پنج شنبه نیز آسمان مازندران ابری گاهی همراه با بارندگی و وزش باد و کاهش نسبی دما و در ارتفاعات مه آلود با بارش برف خواهد بود، افزود: روز جمعه هم وضعیت جوی استان نیمه ابری و در بعد از ظهر با افزایش ابر، بارش پراکنده را شاهد خواهیم بود.

وی بیشینه دمای مرکز مازندران را از امروز تا صبح جمعه 12 تا 17 درجه و کمینه آن را 2 تا 6 درجه سلسیوس اعلام کرد.

سمت باد نیز شمال شرقی تا غرب با سرعت 3 تا 7 و در ارتفاعات تا 10 متر بر پانیه پیش بینی می شود.
----------
کرمانشاه؛ مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه گفت: در پاییز امسال، دو برابر پاییز سال گذشته بارندگی داشته ایم.

شاهرخ پارسا میزان بارش‌های استان در پاییز سال جاری را 330 میلیمتر اعلام کرد که عمدتا بصورت بارش باران بوده است.

وی افزود: بارش‌های پاییزی استان در مقایسه با سال گذشته که 174 میلیمتر بوده رشد دو برابری داشته و نسبت به میانگین بلندمدت که 140 میلیمتر بوده، دو و نیم برابر شده است.

پارسا میانگین بارش‌های استان در طول یک سال کامل زراعی را بر اساس آمارهای بلندمدت 468 میلیمتر اعلام کرد و گفت: در پاییز امسال تقریبا 70 درصد بارش‌های یک سال را در استان داشته‌ایم.

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه تصریح کرد: با وجود بارش‌های مناسب پاییز امسال، اما بدلیل خشکسالی دو دهه اخیر و کاهش بارش‌ها، در این دو دهه با 600 میلیمتر کاهش بارندگی در استان و 1300 میلیمتر کاهش بارندگی در کرمانشاه مواجه‌ایم.

وی افزود: برای جبران این کاهش‌ها نیاز است چند سال پربارش داشته باشیم تا جبران خشکسالی سنوات گذشته و خشکسالی آب‌شناسی گردد.

پارسا به رشد 40 درصدی بارش‌های پاییز امسال کشور در مقایسه با میانگین بلندمدت نیز اشاره کرد و گفت: رشد بارش‌های پاییزی استان از میانگین کشور بالاتر بوده است.

وی در ادامه با اشاره به پیش بینی بارش‌های استان در زمستان امسال نیز گفت: پیش بینی می‌شود بارش‌های زمستان امسال بیشتر از سال گذشته باشد. همچنین احتمالا بارش‌های زمستانی امسال در بهمن ماه بیشتر است.
------------
ابادان؛ مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: آبهای شمالی و شمال غرب خلیج فارس و آبهای ساحلی خوزستان طوفانی است.

کوروش بهادری افزود:این شرایط به دلیل شرایط ناپایدار و وزش باد شدید است.

وی گفت: وضعیت جوی از امروز آغاز و تا پایان هفته ادامه خواهد داشت.
------------
اصفهان رییس اداره امور آزمایشگاههای اداره کل محیط زیست استان اصفهان گفت:دربررسی پایگاه سنجش کیفیت هوای شهر اصفهان در نقاط مختلف امروز هوای اصفهان بامیانگین شاخص 93 در وضعیت سالم قرارگرفت.

میترا سیدان،کارشناس هواشناسی نیز در خصوص این وضعیت تصریح کرد: وزش باد در سطوح بالای جو را دلیل سالم شدن هوا دانست وگفت:این ناپایداری به جابجایی جریان وصعود هوا در سطح زمین کمک کرده و ذرات آلاینده راکاهش می دهد.

براساس شاخص کیفیت هوا ،این شاخص از 0تا 50 نشان دهنده هوای پاک ،از 51 تا 100 هوای سالم ،از 101 تا 150 ناسالم برای گروههای حساس و 151 تا 200 ناسالم برای عموم ،201 تا 300 بسیار ناسالم و301 تا 500 خطرناک است.
------------
رشت؛ مدیرکل هواشناسی گیلان امروز اعلام کرد: در نخستین روز زمستان آسمان گیلان صاف و آفتابی است.

بهمن کمانگر افزود: این وضعیت جوی تا 2 روز آینده درگیلان ادامه دارد .

مدیرکل هواشناسی گیلان خاطرنشان کرد : دریای خزر امروز با ارتفاع موج 20 تا 70 سانتی متر برای فعالیت دریانوردی به ویژه صیادی مناسب است.
----------
زنجان؛ کارشناس اداره کل هواشناسی استان زنجان وضعیت جوی امروز استان را صاف، گاهی وزش باد پیش بینی کرد و گفت : کاهش محسوس دما تا پایان هفته ادامه می یابد.

سلطانی افزود: در24 ساعت گذشته سردترین ایستگاه هواشناسی استان زنجان خیرآباد با 17 درجه زیرصفر وسردترین شهر استان قیدار با 14 درجه زیرصفربود.

وی ادامه داد: دمای هوای شهر زنجان هم منفی 10 درجه است.
-----------
کرمان؛ حمیده حبیبی با اشاره به اینکه هم اکنون آسمان این استان کمی ابری تا نیمه ابریست، عنوان کرد: در حالی که منوجان در 24 ساعته گذشته با 24درجه سانتیگراد، گرم ترین روز را پشت سر گذاشته ، لاله زار با 8 درجه سانتیگراد زیر صفر خنک ترین نقطه استان به ثبت رسیده است.

حبیبی حداقل دمای امروز شهر کرمان را 4 درجه سانتیگراد زیر صفر اعلام و خاطرنشان کرد و گفت: امروز دمای کرمان در گرم ترین ساعات به 11درجه سانتیگراد می رسد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

هواشناسی

پیش بینی هواشناسی

۹۴/۱۰/۰۱
جدیدترین اخبار روز